• ZPĚT
POSTER

MISTR A MARKÉTKA

„TEREZÍNSKY DENÍK" aneb „MALUJ, CO VIDÍŠ"!

Věnováno památce mnoha tisíců dětí zavražděných v koncentračních táborech v době 2.světové války.
  • Originálni název: HELGA L-520
  • Režisér: Miloš Zvěřina
  • Herecké obsazení: Helga Weissová - Hošková, Jiří Hošek, Julie Ondračková, Vida Neuwirthová
  • Výtvarník: Helga Weissová - Hošková
  • Žánr: Umělecký animovaný dokument / Historický
  • Jazyková verze: Česká
  • Délka filmu: 20 min
  • Rok výroby: 2011

CENY
trilobit logo

Už po pětadvacáté byly v sobotu 28. ledna 2012 v berounském kině Mír uděleny ceny Filmového a televizního svazu FITES. Ceny Trilobit Beroun jsou udělovány nejlepším uměleckým počinům ve filmu a televizi za uplynulý rok. Jednu pěti hlavních cen získal film HELGA L-520. CENA TRILOBIT 2012 byla udělena režisérovi filmu Miloši Zvěřinovi za originální zpracování tématu holocaustu prostřednictvím animace dětských kreseb ve filmu Helga L – 520.

SYNOPSE

Umělecký animovaný dokument „ Helga L - 520 " je inspirován životními osudy Helgy Weissové - Hoškové /nar.1929/ za pobytu v terezínském ghettu – 7.12.1941 až 4.10.1944. Vychází z originálů jedinečných kreseb v osobním vlastnictví paní Helgy / faksimile jsou součástí expozic dějin holocaustu – ČR, Izrael, USA, Polsko, Německo, atd./. Obrazová složka filmu staví na kontrastu animovaných kreseb, dobových materiálů na jedné straně a současných záběrů Helgy v Terezíně. „Výpověď" se odehrává hlavně v rovině obrazové – pomocí animace autentických kreseb. Sekvence s jasnou symbolikou / Helga na křižovatce, Kašpárek – rodinná hračka, fotky malé Helgy, atd./ vzniknli reálným natáčením a pixilací přímo v Terezíně.

Film Helga – Terezínský deník má být druhým projektem „Terezínského triptychu". Volně navazuje na oceňovaný absolventský film M.Zvěřiny „Uvězněné sny". Nejdůležitějším adresátem filmu jsou děti a mládež. Touto netradiční ,„nenásilnou" a zajímavou formou chceme připomenout, že dějiny světa nejsou lineární. Život v multikulturním prostoru a demokracii není samozřejmostí, vyžaduje citlivost pro jedinečné hodnoty tradic národů, empatii k hodnotám celých generací. Určité projevy xenofobie jsou stálou výstrahou, nelze je přeceňovat, ale ani historicky podcenit.

VRÁTIT SE DO VÝBĚRU PROJEKTŮ