• ZPĚT
POSTER

MALÁ Z RYBÁRNY

FILM JANA BALEJE
celovečerní animovaný film
loutková/digitální animace
V KINECH OD 28. 05. 2015
VÝSTAVA K FILMU V MALOSTRANSKÉ BESEDĚ V PRAZE DO 28. 06. 2015

MOTO FILMU


„Loutka má právo na existenci i na filmovém plátně, může se stát tak trošku filmovým hercem“


Karel Zeman

O PROJEKTUAndersenovu Malou mořskou vílu jsme si vybrali k adaptaci z řady důvodů. Nabízí krásný a silný příběh bohatý na atmosféry, výrazné a jedinečné charaktery, je plný výtvarných inspirací a otevírá možnost pracovat s pohádkovými archetypy. Tím vším je schopna oslovit děti i dospělé. Navíc se ukázalo, že je možné ji převést do současnosti a tím do jisté míry aktualizovat. Vzniká tak možnost rozehrát v nejrůznějších podobách realitu dnešního světa a více se přiblížit současnému divákovi...

photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
 • STATUS: V PRODUKCI
 • ANGLICKÝ NÁZEV (PRACOVNÍ): LITTLE FROM THE FISH SHOP
 • REŽIE: JAN BALEJ
 • SCÉNÁŘ: IVAN ARSENJEV, JAN BALEJ
 • ZALOŽENO NA POVÍDCE: H.CH.ANDERSENa “MALÁ MOŘSKÁ VÍLA”
 • PRODUCENT: NELLY D. JENČÍKOVÁ
 • CO-PRODUCENTI: MARCELA A MARIAN FERKO (SK), OLIVIER CATHERIN (FR)
 • ŽÁNR: ANIMOVANÝ CELOVEČERNÍ FILM LOVESTORY, DRAMA (ROMANTIKA), POHÁDKA PRO DOSPĚLÉ
 • TYP ANIMACE: LOUTKOVÁ A DIGITÁLNÍ
 • CÍLOVÁ SKUPINA: 12+
 • DÉLKA: 75 MIN.
 • PREMIÉRA: 2015
 • DIGITÁLNÍ VÝTVARNO: TOMÁŠ OŽVOLD (SK)
 • DIGITÁLNÍ SUPERVIZE: BRUNO GHIGOU (FR)
 • HLAVNÍ ANIMÁTOR: MICHAEL CARRINGTON (UK)
 • VÝTVARNÍK: JAN BALEJ (CZ)
 • VÝTVARNÍK KOSTÝMŮ: RADKA BALEJOVÁ (CZ)
 • STŘIH: PATRIK PAŠ (SK)
 • ZVUK: MICHAL HOLUBEC (CZ)
 • HUDBA: CHAPELIER FOU (FR), YANN TIERSEN (FR)
 • HUDEBNÍ SUPERVIZE: JUST TEMPTATION (DE-UK) - VINCENT FAVRAT (CH)
 • "WORKFLOW" SUPERVIZE: DAVID HAVEL (CZ)
 • KOPRODUKCE:

 • MIRACLE FILM (CZ), MARLEN MEDIA GROUP (SK), LES TROIS OURS (FR)
 • PARTNEŘI:

 • ČESKÁ TELEVIZE (CZ), HAFAN FILM (CZ), BYSTROUŠKA (CZ), EMITA INVESTMENTS CZ (CZ), MUZEUM KARLA ZEMANA (CZ), FILM PARK (SK), JUST TEMPTATION (DE/UK)
 • PODPOŘENO:

 • STATNÍ FOND KINEMATOGRAFIE (CZ)
 • AUDIOVIZUÁLNY FOND (SK)
 • EURIMAGES (EU)

TRAILER (CZ):TRAILER (EN):KRÁTKÁ SYNOPSE

Hluboko pod mořskou hladinou, doprovázen rybím orchestrem, vypráví hlas moře příběh Mořského krále a jeho dcery Malé. Stejně jako mnozí jiní opustil král se svou stařičkou matkou a třemi dcerami – Malou, Prostřední a Nejstarší – drancované pobřežní vody a odešli žít mezi lidi. V potemnělé rybárně uprostřed přístavní čtvrti plné přistěhovalců žijí teď jednotvárný život plný práce, osamění a vzpomínek na staré časy. Jednoho dne vstoupí do jejich rybího obchodu sebevědomý, pohledný, ale poněkud neurvalý mladý muž – Baron. Malá je jeho okázalým vystupováním, dunivou hudbou a pozlátkem, které ho obklopuje, naprosto okouzlena. Od této chvíle se život Malé a její rodiny změní.

Tak začíná příběh velké lásky Malé z rybárny.

Moderní adaptace původní pohádky Malá mořská víla H. Ch. Andersena je silným a děsivě realistickým příběhem o nenaplněné lásce a o hodnotách dnešní společnosti. Příběh je plný atmosfér, výrazných a jedinečných charakterů a inspirace. Reálie současného světa spojené s vizuální ojedinělostí, která je pro režiséra a výtvarníka Jana Baleje tak příznačná, posouvají náš příběh víc k dospělejšímu divákovi.

REŽISÉRSKÁ EXPLIKACEAndersenova Malá mořská víla nabízí krásný a silný příběh s výraznými a jedinečnými charaktery bohatý na atmosféry, plný výtvarných inspirací a možností pracovat s pohádkovými archetypy.

Mořská panna, která se zamilovala do lidského „prince“, pro kterého se rozhodla stát se člověkem, je dodnes klasickým odkazem "lásky" ve světové literatuře. Posunutí příběhu do současných reálií přibližuje projekt blíž k divákovi.Vzniká tak možnost posunout Andersenův příběh ještě dál, k otázkám morálních hodnot dneška.

Rodina Mořského krále pro nás symbolizuje lidi, přicházející z dalekých exotických zemí a kultur s nadějí v cosi lepšího, ale náš svět je často nepřijímá, takže zůstávají minoritou, uzavřenou ve svém malém společenství. Bizarní reálie přístavního města jsme zvolili záměrně. Jednak v sobě tato města odedávna mísí nejrůznější etnika a vlivy,

dodávající jim specifickou atmosféru, jednak v těchto kulisách dobře vynikne konfrontace čistoty a nevinnosti se špínou a odvrácenou tváří naší doby. Tato města jsou také výtvarně nesmírně bohatá a dovolují řadu průniků do různých, ne zcela běžných prostředí. Samostatnou, ale bezprostředně související kapitolou je pak i tajemný svět pod mořskou hladinou.

S tím vším souvisí i jistá výpravnost připravovaného filmu, vycházející z bohatosti Andersenova popisu i příběhu s množstvím postav a prostředí. Nezanedbatelná je i moje touha jako výtvarníka udělat film vizuálně působivý a osobitý. Proto jsem zvolil techniku loutkové animace (stop-motion), založenou na bohaté tradici českého animovaného filmu, s níž pracuji od začátku mé filmové tvorby. Jistá „hrubost“ loutkové animace a zároveň „reálnost“ scenérie pomáhá filmu navodit atmosféru nevlídného přístavního města. Některé lokace, jako je kupříkladu podmořský svět, či atmosférické efekty na obloze z oblaků dýmu, či zlatá rybka v akváriu Mořského krále, si však žádají užití počítačové animace – /2D,3D,CGI/.

Loutková animace je proto apriorní. Většina dekorací je vytvářena nedigitální cestou. Pro digitální pasáže (např. zadní plány ulic) nejprve nafotíme jednotlivé prvky dekorací z několika úhlů, a poté je v digitálním prostoru rekonstruujeme a vytvoříme prostředí zcela nová. Díky této technice zachováváme jedinečnou kompaktnost dekorací a dotváříme prostorově větší scenérie, kterých bychom jinak v loutce nebyli schopni dosáhnout.

Naprosto zásadní pro film je její hudební a ruchová stopa. Budováním silných hudebních atmosfér do vizuálně pestrého filmu vnášíme jedinečný emocionální náboj, nahrazující absenci dialogů, a pomáhající příběhu jako další dramaturgický prvek, který charakterizuje postavy a zásadně ovlivňuje a posouvá celý příběh. Postavy nemluví, ale vyjadřují se pomocí vizuální a hudební složky. Jediným pomocníkem je vypravěč, který pouze exponuje a odvíjí příběhovou linku a je jakýmsi dirigentem hudebních emocí, kterými je film zaplněn.

Když láska bolí.

Malá z rybárny je příběh nenaplněné lásky, přenesené z pohádky dvě stě let staré do současného života rodiny Mořského krále a jeho dcery Malé, která se jednoho dne zamiluje místo do prince do majitele nočního podniku. Jenže láska opět nebyla naplněna a bolí, a pravděpodobně bude stejně bolet i na vesmírné lodi někdy za dalších dvě stě let. Přestože čarodějnice pomůže Malé stát se člověkem a zažít „lásku“, její magická síla nedokáže zvrátit kletbu a přimět Malou, aby ve jménu naplnění své lásky vykonala zločin. Její láska zůstává čistá až do konce.

Spojení magičnosti s realitou je čímsi, co mě zajímá a těší už dlouhodobě. Z podobného úhlu pohledu jsem se snažil vyprávět i moje předchozí filmy. Malá z rybárny by tedy měla být dalším krokem na této cestě.

Jan Balej,
režisér / výtvarník / spoluautor scénáře

SYNOPSEHluboko pod mořskou hladinou, doprovázen rybím orchestrem, vypráví hlas moře příběh rybího krále a jeho dcery Malé. Stejně jako mnozí jiní opustil král se svou matkou a třemi dcerami – Malou, Prostřední a Nejstarší - vydrancované vody a odešel žít mezi lidi. V potemnělé rybárně uprostřed přístavní čtvrti plné přistěhovalců žijí teď těžký život plný práce a osamění. Jednoho dne vstoupí do jejich obchodu sebevědomý, pohledný, ale poněkud neurvalý mladý muž - H.H.. Zasmušilý král se ho snaží co nejrychleji obsloužit a tím i zbavit. A už vůbec nemá zájem prodat mu svoji vzácnou červenou rybu. Zato Malá je mužem i dunivou hudbou, která ho provází, naprosto okouzlena. Tím víc se teď nemůže dočkat svých šestnáctých narozenin. V ten den bude moci konečně sama vstoupit do světa lidí, o kterém zatím pouze sní na dvorku za rybárnou. Tam sedává dlouhé hodiny a naslouchá lidským hlasům. Často také prosí babičku, aby jí vyprávěla o životě lidí a jejich nesmrtelné duši. Konečně přijde tolik očekávaný den. Při rodinné oslavě Malá dostane řadu krásných dárků, ale tím nejkrásnějším je pro ni drátěný vozík. Stejně jako její sestry s ním teď bude každý večer rozvážet do restaurací připravené ryby. Při procházce do přístavu, kde s otcem a babičkou naslouchají podmořské hudbě, jim zkříží cestu bílý kabriolet, řízený H.H. Malá za ním dlouze hledí.

Druhý den si naplní vozík krabicemi a vyrazí. Okouzleně pozoruje bláznivý život města, neznámé obličeje, hvězdy i měsíc na nebi. V zastrčené uličce za restaurací jí přistane přímo pod nohama oknem vyhozený H.H. Kdosi si s ním nesmlouvavě vyřizoval účty. Ošetří mu zranění, naloží ho na vozíček a odveze ke dveřím nočního podniku, před kterým ho nedávno zahlédla. Netuší, že je to noční podnik s lehkými holkami a H.H. je jeho majitelem. Opatrně ho políbí. Zamilovala se. Během oslavy babiččiných narozenin, Malá tajně zmizí na dvorek. Odklopí víko od kanálu a spustí se do nevlídného podzemí. Tady najde strašidelnou čarodějnici s ohromným drdolem. Ano, chce se stát člověkem, zažít lásku a získat nesmrtelnou duši a je rozhodnuta pro to podstoupit cokoli. Baba jí pomůže, ale musí jí odevzdat vzácný perlový náhrdelník a nechat si ustřihnout své krásné vlasy. Pak teprve začne stařena kouzlit. Když se Malá vynoří z oblaků kouře, má místo ploutve lidské nohy. Ačkoli ji každý krok bolestivě řeže, stala se člověkem. Naposledy si Malá prohlédne svou spící rodinu a zamíří rovnou do nočního klubu. Jako dárek přinese H.H. vzácnou červenou rybu, kterou chtěl kdysi od otce koupit. H.H. se líbí její tanec i křehká dívčí krása a ujme se ji. Posadí ji za velikou kasu a navzdory nepřátelství lehkých holek z ní učiní svoji oficiální milenku. A z Malé se stává žena.

Život je najednou úžasný. Nákupy, drahé restaurace, bílý kabriolet, zábava a láska. Malá je šťastná.

Idyla ale trvá jen do chvíle, kdy H.H. vyhodí z klubu jednu z holek, protože je těhotná a Malá se jí zastane. V tu chvíli k ní H.H. naprosto ochladne. Netrvá dlouho a přivede si novou přítelkyni. Bohatá, krásná a nesmlouvavá blondýna docela ovládne podnik i samého H.H. Malá je vyhozena do nevzhledné kuchyňky. Jednoho večera do podniku nahlédne Prostřední sestra. Je životem a postavením Malé zděšena a přemlouvá ji k návratu domů. Malé je smutno, stýská se jí, ale odejít nechce. Stále doufá, že se to krásné vrátí, že jejich láska s H.H.stále trvá. Jenže ten brzy uspořádá hlučnou svatbu s blondýnou. A Malá jim na ní dokonce zatančí. V tu chvíli se sestry vydají za čarodějnicí, aby vyměnily své vlasy za nůž. Když jím Malá do rána H.H. zabije, získá zpátky svou rybí podobu. Pokud ne, za úsvitu zemře. Udělej to, zachráníš se a budeme spolu opět šťastni, nabádají ji. A tak se Malá v noci opravdu vloudí do ložnice H.H. Dlouho stojí nad svým milým s lesknoucím se nožem v ruce, ale nakonec ho zabít nedokáže.

V ranním šeru se Malá potácí městem do rybárny. Ještě jednou chce spatřit své nejbližší. Je již nedaleko, když se nad mořem vyhoupne velké rudé slunce. Naposledy do něj Malá pohlédne a sesune se k zemi. Z hydrantů všude kolem vytrysknou proudy vody. Něžně ji uchopí a odnesou až do přístavu, kde ji předají vlnám. Její silueta se zvolna vzdaluje, až splyne s bílou pěnou na obzoru. Rybí orchestr dál hraje svoji tesknou melodii a vypravěč uzavírá příběh Malé z rybárny.

VÁNOČNÍ VÝSTAVA FILMU 2013:Malé vánoční setkání s animovaným filmem režiséra a výtvarníka Jana Baleje.

V Muzeu Karla Zemana můžete poprvé nahlédnout do ateliéru tvůrců a animátorů právě natáčeného celovečerního loutkového filmu Malá z rybárny. Neodejdete bez dárku, který Vás bude provázet až do premiéry filmu.

Muzeum Karla Zemana
20. 12. 2013 – 5. 1. 2014

Denně otevřeno 10.00 - 19.00
24.12.2013 pouze do 15.00
25.12.2013, 1.1.2014 zavřeno

Saská 3, Praha 1 - Malá Strana (u Karlova mostu)

photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo